16. 12. 2023
Danes smo vsem ključnim deležnikom (ministrstva, poslanci, DZ, DS, PV, PR, sodstvo…) poslali spodnjo Božično-Novoletno čestitko.
Spoštovani
Starši zbrani v DOOR se pridružujemo vašim pogostim opozorilom o resnosti problema družinskega nasilja. Še posebej v primerih ločitvenih postopkov. Ob tem poudarjamo, da je potrebno enako resno obravnavati tako pojave fizičnega kot tudi psihičnega nasilja med partnerjema. Še posebno pozornost je potrebno posvetiti pojavom psihičnega in čustvenega, seveda tudi fizičnega nasilja nad otroki.
Pohvalno je, da tej problematiki posvečate veliko pozornost. Izpostavljamo zgolj 3 dogodke v zadnjih treh tednih:
- 24. 11. 2023, izvedba nacionalne konference »Starševstvo in stiki v primeru nasilja v družini,
- 29. 11. 2023, objava PR prispevka,
- 12. 12. 2023, simpozij na temo sodnega izvedeništva.
Ne moremo pa biti zadovoljni z napredkom na tem področju. Po podatkih, ki jih sami navajate, se odstotek družinskega nasilja celo povečuje. Potrebno je torej nekaj spremeniti v načinu reševanja tega izziva.
Vaša ne-uspešna prizadevanja, da ta problem uredite, spremljamo že vse od 21. 10 2008, ko ste na ta problem opozorili na strokovnem posvetu “Otrok pred sodiščem” v organizaciji Vrhovnega sodišča RS.
Mi trdimo, da obstaja povezava med pojavi družinskega nasilja in načinom ureditve stikov otrok s starši po ločitvi. Mi trdimo, da je uravnoteženo starševstvo med dvema kompetentnima staršema v otrokovo največjo korist in da tak pristop bistveno vpliva na zmanjšanje razlogov za pojave družinskega nasilja. V prilogi je ena od raziskav: Bargaining under Threats: The Effect of Joint Custody Laws on Intimate Partner Violence, ki to tudi dokazuje.
Kot smo obveščeni, pripravljate spremembe Družinskega zakonika. To vidimo kot priložnost za ureditev ločitvenih postopkov tako, da bo vanj zapisana tudi definicija največje koristi otrok, ki je: “Uravnotežen stik z obema (kompetentnima) staršema tudi po ločitvi”. Seveda ob upoštevanju določb Kazenskega zakonika, ki omejuje (celo preprečuje) nasilnemu staršu stik z otrokom. Istočasno pa je potrebno nadgraditi tudi Kazenski zakonik in postopke, kjer bodo med drugim določeni ustrezno kratki roki za ugotavljanje resničnosti prijav vseh oblik nasilja in dodatno zagotovljeno dosledno kaznovanje tudi lažnih prijav nasilja. O vsem tem smo vas v preteklih letih že večkrat obvestili in predlagali celostno rešitev v okviru ločitvene paradigme “Sostarševstvo – Uravnoteženo stašrevstvo.”
Obravnavi odpravljanja posledic družinskega nasilja je seveda potrebno namenjati ustrezen čas, a le zmanjšanje razlogov za družinsko nasilje bo prineslo pozitivne rezultate.
Želimo vam prijetne Božične praznike ter Srečno Novo leto!