Blog

Salomonova sodba

22. 01. 2024
JAVNO PISMO (poslano pristojnim ministrstvom, Vladi RS, Državnemu zboru, Državnemu svetu, Predsednici RS….)
 
Spoštovani,
 
večkrat smo se že obrnili na vas in vas opozorili na sistemski problem ločitvene zakonodaje in sodno socialnih postopkov ločitev. Ločitveni postopki so dolgi, dragi, diskriminatorni in nikakor v korist otrok. Prepričani smo, da bi naša opozorila morala imeti večji odziv, kot ga tej tematiki sicer namenjate.
 
Vse več je znakov, da tudi nekateri razmišljujoči poklicni udeleženci v teh postopkih problematizirajo sedanjo ureditev, predvsem nepravdnih postopkov (tudi z njimi povazanih pravdnih, kazenskih) in s tem posredno pritrjujejo našim opozorilom na sistemski problem. 
 
Kot novejša primera navajamo tekst sodnice dr. Sara Ahlin Doljak, ki je prejšnji teden v IUS-INFO objavila prispevek, ki polemizira o ustreznosti izrazoslovja v nepravdnih ločitvenih postopkih, ter članek odvetnika mag. Zorana Dimovića iz Pravne prakse (priloga), ki opozarja na abstraktnost pojma otrokove največje koristi. Ravno otrokova največja korist je najpomembnejši vidik, ki naj bi se ga zasledovalo v nepravdnih ločitvenih postopkih. 
 
Že leta 2022 pa se je o istem problemu v več člankih objavljenih v IUS-INFO obširno razpisala tudi referenčna Vlasta Nussdorfer. O mrcvarjenju otrok na družinskih oddelkih sodišč smo v Pravni praksi (2023) pisali tudi mi (priloga). Da ne navajamo še številnih drugih starejših člankov, ki so jih na isto temo podpisali tudi drugi etični odvetniki, sodnice, Varuhinja človekovih pravic…vsi dostopni na Domov – Drustvo DOOR. DOOR je skupaj s povezanimi društvi starštvi iz regije ta opisano problematiko izvedel tudi že 2 odzivni mednarodni konferenci.
 
V naših razmišljanjih gremo še korak naprej in provokativno izražamo dvom, da so postopki v katerih se odloča o tem, komu naj bo otrok dodeljen in kdo naj ima z njim zgolj stike, v obliki kot jo poznamo danes, sploh potrebni, saj je otrokova največja korist vendarle uravnotežen stik otroka z obema kompetentnima staršema (tudi po ločitvi). Zakaj bi torej o tem sploh razpravljali v sodnih dvoranah, in to celo z neprimernim jezikom?! 
 
Naša provokacija je dobronamerna in seveda nima namena delovati v smislu ukinitve nepravdnih postopkov ločitev. Želi zgolj opozoriti, da tako kot je danes urejena ločitvena zakonodaja in so vodeni sodno socialni postopki ločitev, ni v korist otrok. Tudi ne pomaga sodnicam na družinskih oddelkih sodišč, ki se pogosto znajdejo pred nerešljivim problemom Salomonove sodbe, kjer sicer namesto dveh mater sodelujeta mati in oče.
 
Upamo, da smo vas s tem prispevkom prepričali v nujnost tehtne obravnave tega problema. Starši zbrani v DOOR, ki deluje s statusom v javnem interesu, imamo pripravljene tudi nekatere rešitve in bi si jih želeli deliti z vami.
Društvo DOOR

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.